Cyfryzacja budownictwa – rewolucja w procedurach budowlanych

 

  1. Cyfryzacja procesu budowlanego
  2. Portal e-budownictwo
  3. Elektroniczny dziennik budowy

Cyfryzacja procesu budowlanego to proces, który opiera się na stopniowym przechodzeniu z papierowej formy wypełniania wniosków i potrzebnych dokumentów na formę elektroniczną. Dostępnych jest kilkanaście formularzy, które można wypełnić online. To z pewnością generuje spore korzyści, ale także wymaga odpowiedniego zapoznania się z systemem. W lutym 2021 roku została uruchomiona strona https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/, a następnie przez kolejne miesiące poszerzano jej funkcjonalność. Od 1 sierpnia 2022 r. wprowadzono Centralny Rejestr Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane, w styczniu tego roku wprowadzono Cyfrową Książkę Obiektu Budowlanego (system c-KOB) oraz system Elektroniczny Dziennik Budowy (system EDB), które zastąpiły papierowe dokumenty. Do końca czerwca 2023 mają wejść w życie przepisy prawne, które sprawią, że składanie wniosków, zawiadomień i zgłoszeń będzie możliwe jedynie drogą elektroniczną. 

Cyfryzacja procesu budowlanego

Cyfryzacja procesu budowlanego to przekształcenie całego systemu budownictwa, w którym wszystkie dokumenty i informacje będą przechowywane, zarządzane i udostępniane w formie cyfrowej. Digitalizacja tych danych umożliwia lepszą komunikację między różnymi zespołami, zwiększa efektywność i poprawia jakość pracy. Elektroniczna książka obiektu budowlanego GUNB będzie aplikacją, w której właściciel lub zarządca ma dokonywać wpisy: dokumenty, plany, rysunki techniczne, specyfikacje, harmonogramy i raporty będą przechowywane w chmurze, dostępne dla wszystkich osób zaangażowanych w proces budowy. Niesie to ze sobą pewne obawy ze strony podwykonawców. Projekty są bowiem objęte ochroną prawa autorskiego, a dostęp do bazy www może nieść za sobą ryzyko kradzieży danych. Projektanci obawiają się również limitów przesyłanych danych, który może być za mały dla dużych zleceń.

Portal e-budownictwo

Jednym z kluczowych narzędzi w cyfryzacji budownictwa jest portal e-budownictwo. To platforma online, która umożliwia bezpośrednie i szybkie przesyłanie dokumentów i informacji między różnymi uczestnikami projektu budowlanego. Portal pozwala na zarządzanie projektami, monitorowanie postępów, komunikację, planowanie oraz przeglądanie, składanie i aktualizowanie dokumentów w czasie rzeczywistym. Portal e-budownictwo zmniejsza biurokrację, zwiększa transparentność i poprawia efektywność całego procesu budowlanego. Ogranicza również ryzyko błędów, opóźnień i konfliktów, ponieważ wszystkie informacje są przechowywane w jednym miejscu i są łatwo dostępne dla wszystkich osób zaangażowanych. Sama obsługa jest dosyć prosta. Wystarczy założyć konto na portalu lub zalogować się przy użyciu profilu zaufanego, e-dowodu albo bankowości elektronicznej. Następnie wystarczy kliknąć na przycisk „utwórz wniosek” – pojawi się lista aktualnie dostępnych projektów. Po wybraniu właściwego znajdziesz jego pełny opis oraz dodatkowe informacje. Następnie należy utworzyć dokument, wybrać rolę, w jakiej wypełniasz wniosek, podajesz dane inwestora, reprezentanta bądź pełnomocnika. Trzeba również wprowadzić inne niezbędne dane. Kolejnym krokiem będzie zapisanie działki, właściwego urzędu i wygenerowanie wniosku. Później wystarczy kliknąć „wyślij przez gov.pl”, a następnie zalogować się poprzez profil zaufany lub bankowość elektroniczną. Wypełnij pismo, podpisz je poprzez profil zaufany i gotowe. W serwisie e-budownictwo wnioski mogą się różnić między sobą w zależności od ich rodzaju. Inne dane musisz podać w przypadku chęci uzyskania pozwolenia na budowę, a inne wtedy, kiedy chcesz złożyć wniosek o wejście na sąsiadujący teren.

Elektroniczny dziennik budowy

Elektroniczny dziennik budowy to kolejne narzędzie, które przyczynia się do cyfryzacji budownictwa. Jest to cyfrowa wersja tradycyjnego dziennika budowy, w którym rejestruje się wszystkie działania podjęte na placu budowy. To najważniejszy dokument na budowie, który zakłada inwestor. Po przejściu przez procedury i otrzymaniu dziennika może on dodać pozostałych uczestników procesu budowlanego – kierownika budowy, projektanta, inspektora nadzoru inwestorskiego i upoważnionego przedstawiciela inwestora. Co ważne, wszystkie dane są chronione, a każdy dokument ma utworzoną kopię zapasową. Dzięki temu ryzyko ich utraty zostało zminimalizowane.

Cyfryzacja budownictwa to rewolucja, która przekształca sektor budowlany. Poprzez zastosowanie narzędzi takich jak portal e-budownictwo czy e-dziennik budowy GUNB, proces budowlany staje się bardziej efektywny, transparentny i zintegrowany. Cyfryzacja nie tylko upraszcza procedury budowlane, ale także otwiera nowe możliwości dla innowacji i rozwoju. Może być nieco trudna do zrozumienia, szczególnie na początku, dlatego warto korzystać ze szkoleń, które dokładnie opisują jak poruszać się po cyfrowym świecie. Warto poszerzać swoją wiedzę, by e-budownictwo projekty, wnioski i inne ważne dokumenty Ci nie umknęły! Możesz zrobić to w wygodny i przystępny sposób decydując się na szkolenie w formie e-learningu! Wystarczy, że wybierzesz datę, która Ci pasuje, opłacisz zamówienie i już! Program szkolenia z cyfryzacji w budownictwie obejmuje między innymi przegląd aktualnych ustaw wraz z praktycznymi obszarami zastosowania. Zostaną omówione zmiany w projektach, Elektroniczny dziennik budowy, Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane i szereg innych, istotnych zagadnień. Szczegółowe informacje oraz dostępne terminy szkoleń znajdziesz tutaj: https://sbm-szkolenia.pl/szkolenie/prawo-budowlane-2023-cyfryzacja/.

Chcesz dołączyć do szkolenia lub kursu? A może masz do nas pytania?

Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi konsultanci i szkoleniowcy są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania.

Zobacz Kursy i szkoleniaKontakt z nami