Czy warto kształcić się w budownictwie?
- Jakie kompetencje są niezbędne w pracy inżyniera, dewelopera?
- Czy inżynier budownictwa powinien inwestować w rozwój kompetencji miękkich?
- Czy rozwijanie kompetencji miękkich jest rzeczywiście tak istotne dla twardo stąpających po ziemi inżynierów?
- Jakie szkolenia wybrać?
- Nie zapomnij o szkoleniach miękkich dla inżyniera!
Ze względu na panujący obecnie kryzys związany z pandemią oraz inwazją Rosji na Ukrainę, wiele branż przeżywa mniejsze lub większe zawirowania. Przykładem może być branża budowlana. Decyzja o rozpoczęciu budowy wiąże się bowiem ze znacznie większą niepewnością dotyczącą ogólnego kosztu i dostępności materiałów niż jeszcze kilka lat temu. Czy oznacza to, że nie warto kształcić się w kierunkach budowlanym? Rozwiewamy wątpliwości.
Jakie kompetencje są niezbędne w pracy inżyniera, dewelopera?
Chcąc pełnić samodzielne funkcje na placu budowy, aplikuj na studia na kierunku budownictwo lub pokrewne. Jako inżynier z odpowiednią praktyką będziesz mógł uzyskać uprawnienie budowalne. Warto jednak podkreślić, że same studia to zaledwie połowa sukcesu. Jeśli interesuje Cię tak prestiżowy zawód, jak projektant, kierownik budowy, czy inspektor nadzoru budowlanego, niezbędne będą uprawnienia budowlane w wybranej przez Ciebie dziedzinie.
Czy inżynier budownictwa powinien inwestować w rozwój kompetencji miękkich?
Należy podkreślić, że przyszły rynek pracy (i to nie tylko w branży budowlanej) będzie wymagał od kandydatów znacznie więcej. Nie wystarczy kierunkowe wykształcenie, ukończone kursy, znajomość języków, czy dodatkowe uprawnienia. Decydujące mogą okazać się kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy zespołowej, czy efektywna komunikacja – to ona jest bowiem kluczem do tego, by Klient dobrze wspominał współpracę i zechciał polecić danego kierownika budowy znajomym lub członkom rodziny. Właśnie dlatego Centrum Szkolenia Ustawicznego SBM organizując szkolenia dla inżynierów budownictwa, oferuje również indywidualny trening kompetencji miękkich.
Czy rozwijanie kompetencji miękkich jest rzeczywiście tak istotne dla twardo stąpających po ziemi inżynierów?
Wielu wykształconych, twardo stąpających po ziemi inżynierów może nie zgadzać się z tym, że w codziennej pracy ważne są kompetencje miękkie. Projektant, czy kierownik budowy to bardzo odpowiedzialne stanowiska, w grę wchodzi bowiem ludzkie zdrowie i życie, które może zostać zagrożone, gdy nie zostaną zachowane zasady bezpieczeństwa lub do konstrukcji zostanie wybrany niewłaściwy materiał. Warto jednak pamiętać, że nadal główną przyczyną takich błędów jest błąd ludzki. Może on wynikać z nieefektywnej komunikacji albo braku asertywności pracowników niższego szczebla względem kierownictwa lub inwestora. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą właśnie kompetencje miękkie, na przykład: umiejętność aktywnego słuchania, asertywność, umiejętność zarządzania czasem czy ustalania priorytetów.
Jakie szkolenia wybrać?
Decydując się na zawód kierownika budowy, projektanta, czy inspektora nadzoru inwestorskiego, pamiętaj, że musisz na bieżąco śledzić zmiany w prawie budowlanym. Korzystający z Twoich usług Klienci, oczekują bowiem, że inwestycja, na którą się zdecydowali, zostanie zrealizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Warto zatem uaktualniać swoją wiedzę, uczęszczając na szkolenia dla zawodów nieruchomościowych.
Nie zapomnij o szkoleniach miękkich dla inżyniera!
Chwilowy spadek liczby rozpoczynanych inwestycji nie oznacza, że należy porzucić marzenia o zawodzie architekta, projektanta, czy kierownika budowy. Choć rynek nieruchomości obecnie przeżywa chwilowe spowolnienie, to liczba ludności nieustannie rośnie, można więc być pewnym, że zapotrzebowanie na specjalistów budownictwa nie zmaleje. Coraz więcej osób ceni sobie niezależność i zamiast pozostać w domu rodzinnym, woli mieszkać na swoim. Jeśli zatem chciałbyś budować nieruchomości i realnie wpływać na krajobraz urbanistyczny, rozpocznij naukę i nie zapomnij o szkoleniach organizowanych przez SBM!
Chcesz dołączyć do szkolenia lub kursu? A może masz do nas pytania?
Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi konsultanci i szkoleniowcy są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania.