Jak zostać kosztorysantem robót budowlanych?

 

Kto może zostać kosztorysantem robót budowlanych?

Odpowiedź powinna być prosta: każdy, bowiem obecne prawo nie wymaga specjalistycznych uprawnień do wykonywania zawodu kosztorysanta budowlanego. Warto jednak pamiętać, że kosztorysanci budowlani ponoszą odpowiedzialność oraz ewentualne konsekwencje, jakie niesie za sobą wykonywanie tej profesji.

Ważne jest, aby osoba chcąca podjąć pracę w zawodzie kosztorysanta budowlanego, posiadała wykształcenie średnie techniczne (m.in.: technik budownictwa, technik budowy dróg, technik dróg kolejowych i obiektów inżynieryjnych) lub wykształcenie wyższe I lub II stopnia o profilu budowlanym na kierunku tj. budownictwo, architektura, energetyka, inżyniera środowiska.

Osoba, która nie posiada wykształcenia, o którym mowa powyżej, ale ma doświadczenie w pracy w branży budowlanej np. w firmie związanej z montażem fotowoltaicznych paneli, również może nauczyć się kosztorysowania w obszarze swojej dziedziny. Wówczas należy rozpocząć swoją przygodę z kosztorysowaniem od wiedzy merytorycznej (od podstaw), a później przejść do nauki obsługi programu kosztorysowego.

Bardzo ważnym atutem preferowanym do podjęcia pracy jako kosztorysant budowlany jest posiadanie zaświadczeń, potwierdzających uczestnictwo w szkoleniach, warsztatach czy kursach z zakresu metod i technik kosztorysowania robót budowlanych.

Reasumując – aby zostać cenionym kosztorysantem robót budowlanych należy przede wszystkim :

 • Zdobyć merytoryczną wiedzę z zakresu kosztorysowania robót budowlanych (szkolenia, kursy, warsztaty).
 • Opanować umiejętność posługiwania się programem kosztorysowym, który wspomaga pracę kosztorysanta robót budowlanych.

Po pierwsze wiedza. Po drugie wiedza. Po trzecie wiedza!

Czy znajomość obsługi programu do kosztorysowania wystarczy? Zdecydowanie, nie!

Umiejętność obsługi programu kosztorysowego nie jest równoznaczna z posiadaniem wiedzy z tego zakresu oraz nie daje nam pewności, że kosztorys zostanie sporządzony prawidłowo.
Istotna jest wiedza merytoryczna, którą zdobywamy podczas studiów, pracy, ale także podczas profesjonalnego kursu „Kosztorysowanie robót budowlanych od podstaw”.

Pamiętajmy, że programy kosztorysowe mają za zadanie ułatwić i wspomóc pracę, jednak nigdy nie zastąpią umiejętności i wiedzy. Przyszły kosztorysant robót budowlanych powinien mieć zdolności analityczne, być skrupulatny, uważny i konsekwentny. Jeżeli chcesz podjąć tę ścieżkę kariery, musisz liczyć się z intensywną pracą oraz ciągłym zdobywaniem wiedzy.

Jak zdobyć niezbędną wiedzę w pracy kosztorysanta robót budowlanych? Czy warto zapisać się na kurs?

Kosztorysant budowlany to praca dla Ciebie? Zanim zdobędziesz odpowiednią wiedzę i wybierzesz się na szkolenie, przeanalizuj pełną ofertę.

Po pierwsze wybierz profesjonalny  kurs!

 • Sprawdź, czy firma szkoleniowa jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS),
 • Sprawdź, jakie opinie ma firma np. na GoogleMaps lub na profilu Facebook,
 • Sprawdź, kto będzie prowadził kurs i jakie ma doświadczenie w przekazywaniu wiedzy,
 • Sprawdź program kursu oraz czas jego trwania,
 • Sprawdź, czy jest możliwość uzyskania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia oraz dodatkowych materiałów do samodzielnej nauki.

SBM Centrum Szkolenia Ustawicznego organizuje profesjonalne kursy kosztorysowania robót budowlanych w formie interaktywnego szkolenia online, na dwóch poziomach:

 • Kurs – Kosztorysowanie robót budowlanych od podstaw – propozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kosztorysowaniem robót budowlanych, zmierzają uaktualnić swoją wiedzę oraz chcą zapoznać się z podstawowymi funkcjami programu do kosztorysowania, śledząc krok po kroku, jak powstaje kosztorys.
 • Warsztaty – Kosztorysowanie robót budowlanych w praktyce – warsztaty dla osób, które ukończyły kurs od podstaw oraz dla osób średniozaawansowanych. Tutaj nasz ekspert skupia się na praktyce! Każdy z uczestników wykonuje samodzielnie kosztorys pod czujnym okiem eksperta.

Jak zapisać się na kurs?  To bardzo proste.

  1. Wybierz kurs i kliknij w link:
  2. Kurs – Kosztorysowanie robót budowlanych od podstaw
  3. Warsztaty – Kosztorysowanie robót budowlanych w praktyce
  4. Uzupełnij formularz, który znajduje się na dole strony.
  5. Czekaj na kontakt od naszego konsultanta, który przekaże Ci wszystkie informacje organizacyjne.
  6. Masz dodatkowe pytania ? Chętnie na nie odpowiemy: biuro@sbm-szkolenia.pl

 

Kurs online – czy warto?

Zalety kursu prowadzonego w formie online:

 1. Zasięg ogólnopolski – kurs online to świetna propozycja dla zespołów rozproszonych. Dodatkowo osoby z mniejszych miejscowości, zyskują możliwość rozwijania swoich kompetencji na takim samym poziomie, jak osoby z dużych miast. Szkolenia przeprowadzone online dają pełną swobodę. Do udziału w kursie wystarczy jedynie urządzenie z dostępem do Internetu.
 2. Szkolenie bez granic– forma warsztatów online nikogo nie dyskryminuje. Kurs kosztorysowania robót budowlanych pozwala na dokształcanie się osobom z niepełnosprawnościami. Ofertę kierujemy do osób w każdym wieku, jest to również doskonałe rozwiązanie dla świeżo upieczonych mam, które chcą się rozwijać, ale nie zawsze mają czas na wyjście z domu i przeorganizowanie dnia.
 3. Oszczędność czasu i pieniędzy– szkolenia i kursy online pozwalają na swobodną naukę z domowego zacisza bądź swojego miejsca pracy. Dzięki temu można ograniczyć wydatki na bilety, paliwo, opłaty parkingowe, a także na noclegi.
 4. Pełna mobilność i wygoda – uczestniczyć w kursie online można za pośrednictwem komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu czy nawet smartfona. Wystarczy jedynie stabilny dostęp do Internetu… i gotowe! Szkolenia i kursy online pozwalają skupić się w 100% na omawianych zagadnieniach – nie przeszkadza niewygodna sala czy gwar innych uczestników.
 5. Interaktywność– kurs kosztorysowania robót budowlanych to możliwość rozwiązywania testów, ankiet, śledzenia slajdów etc. W każdej chwili możesz zadać pytanie naszemu ekspertowi. Kurs zawsze jest przeprowadzany w kameralnych grupach, pozwalających na swobodną komunikację.
 6. Zielona strefa rozwoju – materiały oraz zaświadczenia ukończenia kursu przesyłamy w formacie PDF na podane skrzynki mailowe. Na życzenie kursanta istnieje możliwość przesłania wersji papierowej zaświadczenia pod wskazany adres.

W SBM CSU jesteś zawsze w pierwszym rzędzie!

 

 

 

Źródła:

https://www.sekocenbud.pl/
https://eventis.pl/
https://bzg.pl/

Chcesz dołączyć do szkolenia lub kursu? A może masz do nas pytania?

Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi konsultanci i szkoleniowcy są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania.

Zobacz Kursy i szkoleniaKontakt z nami