Jakich kierowników budowy potrzebuje rynek nieruchomości?

 

  1. Czym się zajmuje kierownik budowy?
  2. Zakres obowiązków kierownika budowy – kto sobie z nim poradzi?
  3. Jakich cech szukać u kierownika budowy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierownik budowy ponosi odpowiedzialność za to, aby poszczególne etapy prac były realizowane zgodnie z planem i projektem. W trosce o swoją inwestycję warto zatem uważnie wybrać kierownika budowy, zasięgając opinii znajomych i poprzednich Klientów rozpatrywanego kandydata. Podpowiadamy, jakich cech szukać u idealnego kierownika budowy.

Czym się zajmuje kierownik budowy?

Obowiązki kierownika budowy wynikają z Prawa budowlanego. Wyróżnia się tam między innymi podpisanie protokołu przejęcia terenu od inwestora oraz zabezpieczenie placu budowy. Kierownik robót zobowiązany jest również prowadzić niezbędną dokumentację. Każdy etap prac powinien być zanotowany w Dzienniku Budowy. Jeśli dojdzie do zmiany osoby na tym stanowisku (a jest to całkowicie dopuszczalne), to działanie to również musi być odnotowane w dzienniku. To jednak nie wszystkie kwestie, którymi zająć musi się kierownik budowy. Obowiązki na tym stanowisku obejmują również kontrolę tego, czy poszczególne realizacje są na odpowiednim poziomie i zgadzają się z projektem i wytycznymi projektanta. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ Prawo budowalne wyróżnia tylko 4 uczestników procesu budowlanego, nie ma wśród nich ekipy budowlanej, jest natomiast kierownik budowy i to on odpowiada za wykonaną na terenie pracę np. na stabilność i trwałość konstrukcji, wykonanie instalacji, a nawet montaż urządzeń. Można zatem powiedzieć, że za wszystkie prace dokonane między przejęciem terenu a przekazaniem budynku do użytku odpowiada nie kto inny, jak kierownik budowy. Właśnie dlatego jego wybór jest tak istotny. Może bowiem rzutować na powodzenie całej inwestycji.

Zakres obowiązków kierownika budowy – kto sobie z nim poradzi?

Szukając kierownika budowy, warto skorzystać z opinii znajomych, którzy etap budowania domu mają już za sobą. Oczywiście podstawą jest weryfikacja, czy wybrana osoba posiada niezbędne uprawnienia budowlane. Dzięki nowelizacji Prawa budowlanego, która wchodzi w życie 1 stycznia 2023 roku, możliwe będzie to za pomocą systemu e-CRUB, czyli Elektronicznego Centralnego Rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane. Jeśli zastanawiasz się, jak zostać kierownikiem budowy i móc sprawować samodzielne funkcje, konieczne jest odpowiednie wykształcenie, praktyka zawodowa oraz oczywiście pozytywnie zdany egzamin państwowy, który stanowi podstawę do nadania uprawnień.

Jakich cech szukać u kierownika budowy?

Oprócz uprawnień i odpowiedniego doświadczenia warto zwrócić uwagę na kilka kompetencji miękkich. Pamiętaj, że kierownik budowy będzie łącznikiem między Tobą a podwykonawcą przez następnych kilka miesięcy. Istotna jest zatem komunikacja, a dokładnie jej jakość. Ważne, by kierownik słuchał Twoich wymagań i je respektował, a jednocześnie był w stanie wyjaśnić nurtujące Cię kwestie. Powinien być dokładny, uczciwy oraz dobrze zorganizowany.

Chcesz dołączyć do szkolenia lub kursu? A może masz do nas pytania?

Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi konsultanci i szkoleniowcy są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania.

Zobacz Kursy i szkoleniaKontakt z nami