Nowe przepisy ustawy deweloperskiej

 

  1. Nowa ustawa deweloperska – od kiedy obowiązuje?
  2. Zmiany w ustawie deweloperskiej
  3. Nowa ustawa deweloperska szkolenie

Ustawa deweloperska w zmienionej formie została uchwalona w maju 2021 roku. W lipcu 2024 kończy się dwuletni okres przejściowy i zaczną obowiązywać zmienione przepisy. Sprawdź, jakie zmiany w ustawie deweloperskiej wprowadza ustawodawca i na co trzeba zwracać uwagę podczas realizacji inwestycji.

Nowa ustawa deweloperska - od kiedy obowiązuje?

Nadchodzące zmiany w ustawie deweloperskiej wzbudzają spore emocje wśród inwestorów i osób, które wykonują zawody nieruchomościowe. Wpłyną również na kompetencje pracowników banków, a także na potencjalnych nabywców. Nowa ustawa deweloperska – od kiedy obowiązuje? Od 1 lipca 2024 wchodzą w życie nowe przepisy zmieniające dotychczasowe brzmienie ustawy deweloperskiej. Do głównych zmian należy między innymi wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, a także wprowadzenie prospektów informacyjnych. Obowiązek informacyjny dotyczy między innymi całkowitej ceny inwestycji łącznie z opłatami i kosztami, szacowanego terminu zakończenia budowy, określenia standardu wykończenia, użytych materiałów budowlanych, dostępności udogodnień oraz określenia przestrzeni wspólnych.

Ustawa deweloperska 2024 zmienia również zasady odbioru lokali przez nabywców. Podczas odbioru technicznego lokalu nabywca musi być obecny osobiście i zweryfikować stan nieruchomości. Wady muszą być zgłaszane w trakcie lub tuż po odbiorze, a deweloper ma 14 dni na ustosunkowanie się do nich, a następnie 30 dni na ich usunięcie. Jeżeli deweloper tego nie zrobi, to kupujący może odstąpić od umowy.

Zmiany w ustawie deweloperskiej

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – działa od lipca 2022. Jego zadaniem jest ochrona kupujących nieruchomości w przypadku problemów po stronie inwestora. Chroni pierwszych nabywców lokalu, którzy decydują się na zakup nowych inwestycji deweloperskich. Fundusz zapewnia nabywcom zwrot środków w sytuacji, w której inwestor na przykład ogłosi upadłość czy nabywca odstąpi od umowy z powodu istotnej wady lokalu. Pierwotnie ochronie podlegały jedynie inwestycje sprzedawane po 1 lipca 2022. Od lipca 2024 ochronie podlegać będą wszystkie umowy kupna mieszkania. Dotyczy to jednak tylko umów deweloperskich, a nie z drugiej ręki – jeżeli zdecydujesz się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim od innego inwestora to DFG nie obejmie inwestycji. Ochrona finansowa dla nabywców działa na zasadzie składek, które odkłada deweloper. Ich wysokość różni się w zależności od rodzaju rachunku powierniczego – 0,45% wpłat dla rachunków otwartych i 0.1% dla zamkniętych.

Rachunki powiernicze – nowa ustawa deweloperska doprecyzowuje również tę kwestię. Deweloper musi otworzyć nowy rachunek powierniczy dla każdego zadania inwestycyjnego i utrzymać go do momentu przeniesienia własności. Rachunki powiernicze podzielono na:

  • Otwarty – środki są wypłacane deweloperowi po zakończeniu poszczególnych etapów prac,
  • Zamknięty – środki są wypłacane deweloperowi po przeniesieniu własności za lokal.

Zmieniona ustawa o deweloperskim funduszu gwarancyjnym ma na celu poprawę transparentności na rynku nieruchomości, a także wzmocnienie ochrony nabywców. Dzięki tym zmianom bezpieczeństwo transakcji ma być większe, a sam proces zakupu bardziej przejrzysty.

Nowa ustawa deweloperska szkolenie

Nowych przepisów trzeba się nie tylko nauczyć, ale także zrozumieć je w praktyce. Warto wziąć udział a naszym szkoleniu, dzięki czemu możesz uniknąć poważnych konsekwencji popełnianych błędów podczas realizacji inwestycji. Nowa ustawa deweloperska – szkolenie skierowane jest głównie dla pracowników firm deweloperskich, pośredników nieruchomości, inwestorów, którzy planują nowe projekty, osób technicznych pracujących przy budowie, a także pracowników sektora bankowego. Zajęcia odbywają się w kameralnej grupie. Omawiane są zarówno opisy potencjalnych sytuacji, jak i praktyczne zadania. Szczegółowo zostają omówione podstawowe założenia ustawy deweloperskiej, rola banku, odbiory lokali, a także takie kwestie jak ustawa o ochronie praw nabywcy.

Profesjonalnie przygotowane szkolenie ustawa deweloperska pozwala nie tylko zaktualizować wiedzę, ale także podnieść swoje kompetencje zawodowe. Zapisz się na zajęcia w SBM CENTRUM SZKOLENIA USTAWICZNEGO!

Chcesz dołączyć do szkolenia lub kursu? A może masz do nas pytania?

Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi konsultanci i szkoleniowcy są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania.

Zobacz Kursy i szkoleniaKontakt z nami

Sprawdź również pozostałe artykuły

Na jakie szkolenia można uzyskać dofinansowanie z KFS?

Na jakie szkolenia można uzyskać dofinansowanie z KFS?

Na jakie szkolenia można uzyskać dofinansowanie z KFS?   Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy? Kto może się starać o dofinansowanie z KFS? Na co można otrzymać środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego? Dynamika rynku pracy w dzisiejszych czasach wymaga od...

Szkolenia i kursy z dofinansowaniem

Szkolenia i kursy z dofinansowaniem

Szkolenia i kursy z dofinansowaniem   Komu przysługuje dofinansowanie z BUR? Wartość dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych Jak uzyskać dofinansowanie z Bazy Usług Rozwojowych? Baza Usług Rozwojowych to inicjatywa działająca w Polsce od 2017 roku, dzięki której...

Prawa autorskie a projekt budowalny – co warto wiedzieć?

Prawa autorskie a projekt budowalny – co warto wiedzieć?

Prawa autorskie a projekt budowalny – co warto wiedzieć?   Prawa autorskie do projektu budowlanego Nabywanie praw autorskich do projektów budowlanych Czy można nanosić zmiany w projekcie budowlanym? Prawa autorskie projektu budowlanego to zagadnienie, które może...

Rewolucja w KFS – sprawdź, co się zmieni w 2025 roku

Rewolucja w KFS – sprawdź, co się zmieni w 2025 roku

Rewolucja w KFS – sprawdź, co się zmieni w 2025 roku   Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy? Zmiany w KFS w 2025 roku Dofinansowanie szkoleń z KFS Regularne poszerzanie swoich kompetencji odgrywa niezwykle ważną rolę w dynamicznie rozwijającej się branży...