Nowe przepisy ustawy deweloperskiej

 

  1. Nowa ustawa deweloperska – od kiedy obowiązuje?
  2. Zmiany w ustawie deweloperskiej
  3. Nowa ustawa deweloperska szkolenie

Ustawa deweloperska w zmienionej formie została uchwalona w maju 2021 roku. W lipcu 2024 kończy się dwuletni okres przejściowy i zaczną obowiązywać zmienione przepisy. Sprawdź, jakie zmiany w ustawie deweloperskiej wprowadza ustawodawca i na co trzeba zwracać uwagę podczas realizacji inwestycji.

Nowa ustawa deweloperska - od kiedy obowiązuje?

Nadchodzące zmiany w ustawie deweloperskiej wzbudzają spore emocje wśród inwestorów i osób, które wykonują zawody nieruchomościowe. Wpłyną również na kompetencje pracowników banków, a także na potencjalnych nabywców. Nowa ustawa deweloperska – od kiedy obowiązuje? Od 1 lipca 2024 wchodzą w życie nowe przepisy zmieniające dotychczasowe brzmienie ustawy deweloperskiej. Do głównych zmian należy między innymi wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, a także wprowadzenie prospektów informacyjnych. Obowiązek informacyjny dotyczy między innymi całkowitej ceny inwestycji łącznie z opłatami i kosztami, szacowanego terminu zakończenia budowy, określenia standardu wykończenia, użytych materiałów budowlanych, dostępności udogodnień oraz określenia przestrzeni wspólnych.

Ustawa deweloperska 2024 zmienia również zasady odbioru lokali przez nabywców. Podczas odbioru technicznego lokalu nabywca musi być obecny osobiście i zweryfikować stan nieruchomości. Wady muszą być zgłaszane w trakcie lub tuż po odbiorze, a deweloper ma 14 dni na ustosunkowanie się do nich, a następnie 30 dni na ich usunięcie. Jeżeli deweloper tego nie zrobi, to kupujący może odstąpić od umowy.

Zmiany w ustawie deweloperskiej

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – działa od lipca 2022. Jego zadaniem jest ochrona kupujących nieruchomości w przypadku problemów po stronie inwestora. Chroni pierwszych nabywców lokalu, którzy decydują się na zakup nowych inwestycji deweloperskich. Fundusz zapewnia nabywcom zwrot środków w sytuacji, w której inwestor na przykład ogłosi upadłość czy nabywca odstąpi od umowy z powodu istotnej wady lokalu. Pierwotnie ochronie podlegały jedynie inwestycje sprzedawane po 1 lipca 2022. Od lipca 2024 ochronie podlegać będą wszystkie umowy kupna mieszkania. Dotyczy to jednak tylko umów deweloperskich, a nie z drugiej ręki – jeżeli zdecydujesz się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim od innego inwestora to DFG nie obejmie inwestycji. Ochrona finansowa dla nabywców działa na zasadzie składek, które odkłada deweloper. Ich wysokość różni się w zależności od rodzaju rachunku powierniczego – 0,45% wpłat dla rachunków otwartych i 0.1% dla zamkniętych.

Rachunki powiernicze – nowa ustawa deweloperska doprecyzowuje również tę kwestię. Deweloper musi otworzyć nowy rachunek powierniczy dla każdego zadania inwestycyjnego i utrzymać go do momentu przeniesienia własności. Rachunki powiernicze podzielono na:

  • Otwarty – środki są wypłacane deweloperowi po zakończeniu poszczególnych etapów prac,
  • Zamknięty – środki są wypłacane deweloperowi po przeniesieniu własności za lokal.

Zmieniona ustawa o deweloperskim funduszu gwarancyjnym ma na celu poprawę transparentności na rynku nieruchomości, a także wzmocnienie ochrony nabywców. Dzięki tym zmianom bezpieczeństwo transakcji ma być większe, a sam proces zakupu bardziej przejrzysty.

Nowa ustawa deweloperska szkolenie

Nowych przepisów trzeba się nie tylko nauczyć, ale także zrozumieć je w praktyce. Warto wziąć udział a naszym szkoleniu, dzięki czemu możesz uniknąć poważnych konsekwencji popełnianych błędów podczas realizacji inwestycji. Nowa ustawa deweloperska – szkolenie skierowane jest głównie dla pracowników firm deweloperskich, pośredników nieruchomości, inwestorów, którzy planują nowe projekty, osób technicznych pracujących przy budowie, a także pracowników sektora bankowego. Zajęcia odbywają się w kameralnej grupie. Omawiane są zarówno opisy potencjalnych sytuacji, jak i praktyczne zadania. Szczegółowo zostają omówione podstawowe założenia ustawy deweloperskiej, rola banku, odbiory lokali, a także takie kwestie jak ustawa o ochronie praw nabywcy.

Profesjonalnie przygotowane szkolenie ustawa deweloperska pozwala nie tylko zaktualizować wiedzę, ale także podnieść swoje kompetencje zawodowe. Zapisz się na zajęcia w SBM CENTRUM SZKOLENIA USTAWICZNEGO!

Chcesz dołączyć do szkolenia lub kursu? A może masz do nas pytania?

Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi konsultanci i szkoleniowcy są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania.

Zobacz Kursy i szkoleniaKontakt z nami

Sprawdź również pozostałe artykuły

Zorganizuj szkolenie zamknięte w plenerze

Zorganizuj szkolenie zamknięte w plenerze

Zorganizuj szkolenie zamknięte w plenerze Szkolenia zamknięte dla firm – poznaj zalety Ciekawe szkolenia dla pracowników poza miejscem pracy Szkolenia w plenerze to zawsze dobre rozwiązanie! Prowadzisz firmę budowlaną, jesteś deweloperem, inwestorem, a może zarządzasz...

Wykorzystaj czas wakacyjny na zdobycie wiedzy

Wykorzystaj czas wakacyjny na zdobycie wiedzy

Wykorzystaj czas wakacyjny na zdobycie wiedzy Kursy e-learningowe Kurs przez internet – zalety Dedykowane szkolenia e-learningowe Zbliżające się lato i okres wakacyjny to doskonały czas na zdobywanie nowej wiedzy i poszerzanie swoich kompetencji. Dedykowane szkolenia...

E-learning w SCORM pod LMS

E-learning w SCORM pod LMS

E-learning w SCORM pod LMS   E-learning w SCORM pod LMS Standard SCORM w platformie LMS Wykorzystanie SCORM w e-learningu Systemy e-learningowe wykorzystywane są od wielu lat przez firmy z różnorodnych branż. Początkowo do ich tworzenia używano różnych narzędzi,...

Szkolenia hybrydowe – poznaj ich zalety!

Szkolenia hybrydowe – poznaj ich zalety!

Szkolenia hybrydowe – poznaj ich zalety!   Czym są szkolenia hybrydowe? Organizacja szkoleń hybrydowych Jakie są korzyści ze szkolenia hybrydowego? Kursy hybrydowe to doskonała alternatywa dla klasycznych stacjonarnych szkoleń czy formy online. Pozwalają wygodnie...