Zmiany w prawie budowlanym od stycznia 2023
- Jakie zmiany w Prawie budowlanym 2023?
- Koniec z pozwoleniem na budowę
- Cyfryzacji w budownictwie ciąg dalszy
Nowelizacja prawa budowlanego, która ma wejść już niedługo, bo 1 stycznia 2023 roku, została opublikowana w Dzienniku Ustaw w lipcu tego roku. Zarówno inwestorzy, jak i wykonawcy mieli zatem niecałe sześć miesięcy, by zapoznać się ze zmianami. Jeśli dopiero teraz dowiedziałeś się o nowelizacji prawa budowlanego, poniżej podsumowujemy najważniejsze zmiany.
Jakie zmiany w Prawie budowlanym 2023?
Nadchodzące zmiany w prawie budowlanym mają za zadanie uprościć oraz przyspieszyć cały proces inwestycyjno-budowlany. Kluczem będzie tu dalsza cyfryzacja dotycząca formalności, których dopełnienia wymaga budowa. Nowe prawo budowlane rozszerza między innymi zastosowanie Elektronicznego Dziennika Budowy. Jest to najważniejszy dokument, w którym kierownik budowy rejestruje wszystkie postępy prac. Do tej pory musiał być pilnie strzeżony w narażonej na uszkodzenie czy zalanie firmie papierowej. Od 2023 roku dziennik będzie można prowadzić online, dzięki czemu każda uprawniona osoba czy to inwestor, czy stosowny organ, będą mogli sprawdzić zapisy w dzienniku budowy z poziomu aplikacji mobilnej lub strony www. Nowelizacja prawa budowlanego to również system e-CRUB, czyli Elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Już w sierpniu 2022 roku zastąpił on używany dotychczas rejestr. Od teraz każda decyzja o uzyskaniu przez kogoś uprawnień budowlanych zostanie natychmiastowo umieszczona w systemie. Nowe prawo budowlane 2023 ma bowiem umożliwić inwestorom szybką weryfikację uprawnień i kompetencji zatrudnianych projektantów, czy kierowników budowy.
Koniec z pozwoleniem na budowę
Czarnym koniem nowelizacji ustawy Prawo budowlane jest jednak kwestia pozwolenia na budowę. Do tej pory na podstawie nowelizacji z 17 września 2021 roku z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę zwolnione były tylko niektóre domy jednorodzinne, których powierzchnia nie przekraczała 70 m2. Od stycznia 2023 roku pozwolenie nie będzie potrzebne również inwestorom, którzy zdecydowali się zbudować dom o większym metrażu – ograniczeniem jest tu jedynie wysokość zabudowy, która nie może przekraczać dwóch kondygnacji. Nadal jednak zgłoszony musi być projekt budowlany (oczywiście z wyznaczonym kierownikiem budowy). Warto podkreślić, że zgodnie z nowymi przepisami, domy powyżej 70 m2 będą miały znacznie uproszczoną procedurę odbioru. Wystarczy, by kierownik projektu potwierdził, że proces budowy został zakończony, a dom jest gotowy do zamieszkania. Jak widać, choć odciążone zostały urzędy, to teraz jeszcze większa odpowiedzialność spadła na kierowników budowy. Wielu inżynierów, kierowników budowy, architektów, czy inspektorów nadzoru inwestorskiego wybiera więc prawo budowlane szkolenie, aby być na bieżąco ze zmianami.
Cyfryzacji w budownictwie ciąg dalszy
Cyfryzacja w budownictwie to nie tylko Elektroniczny Dziennik Budowy i e-CRUB. Nowelizacja Prawa Budowlanego obejmuje również utworzenie Bazy Projektów Budowlanych. Za jej pośrednictwem nadzór budowlany i organy administracji architektoniczno-budowlanej będą miały łatwy dostęp do projektów budowlanych, których dotyczą wnioski lub zawiadomienia – przyśpieszy to proces rozpatrywania decyzji. Nie będzie trzeba więc w urzędach załączać projektu budowlanego, wystarczy podać jego indywidualny numer z Bazy Projektów Budowlanych.
Kolejna nowelizacja Prawa budowlanego ma na celu przyspieszyć działanie urzędów i wydawanie decyzji, czy obsługę wniosków poprzez wyeliminowanie niektórych formalności oraz dalszą cyfryzację, niezbędnej w budownictwie dokumentacji. Jeśli pracujesz w branży budowlanej, zobowiązany jesteś do zaznajomienia się ze zmianami, które wchodzą w życie na początku 2023 roku. Zapisz się na szkolenie w SBM, gdzie eksperci omówią każdą zmianę, a ponadto przybliżą treść przyszłych nowelizacji.
Chcesz dołączyć do szkolenia lub kursu? A może masz do nas pytania?
Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi konsultanci i szkoleniowcy są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania.