Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

 

  1. Cele reformy planowania przestrzennego
  2. Plan ogólny gminy – kluczowy element zmieniający filozofię podejścia do planowania przestrzennego.
  3. Pozostałe istotne założenia projektu reformy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
  4. Zaktualizuj swoją wiedzę.

Rewolucja w zagospodarowaniu przestrzennym zbliża się wielkimi krokami.

W dniu 7 marca br. rząd przyjął opracowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.

Ostateczny termin wejścia w życie ustawy uzależniony będzie od tempa prac parlamentarnych, decyzji prezydenta o podpisie i publikacji w dzienniku urzędowym.

Cele reformy planowania przestrzennego

 

  • zapewnienie zrównoważonego rozwoju kraju przy zachowaniu ładu przestrzennego i uwzględnieniu interesu publicznego,
  • uproszczenie procesu inwestycyjnego i zwiększenie skuteczności planowania przestrzennego,
  • przywrócenie racjonalnego gospodarowania przestrzenią,
  • usprawnienie realizacji procesów inwestycyjno-budowlanych i zapewnienie inwestorom stabilności warunków inwestowania,
  • poprawa funkcjonowania planowania przestrzennego w celu racjonalizacji wydatków publicznych na rozwój i późniejszą eksploatację infrastruktury.

Plan ogólny gminy – kluczowy element zmieniający filozofię podejścia do planowania przestrzennego.

 

Projekt wprowadza nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy, który będzie uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy (z wyłączeniem terenów zamkniętych), w randze aktu prawa miejscowego.

Ustalenia zawarte w planie ogólnym będą wiążące zarówno dla planów miejscowych oraz dla decyzji o warunkach zabudowy. Plan ogólny ma ułatwić gminom kreowanie polityki przestrzennej.

Założeniem jest uchwalenie planu ogólnego gminy do końca 2025 r. Tym samym okres przejściowy pomiędzy obowiązującym systemem, a nowym ładem prawnym w zakresie planowania przestrzennego zostaje rozciągnięty na 3 lata od uchwalenia ustawy.

Pozostałe istotne założenia projektu reformy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

 

  • zwiększono wpływ społeczeństwa na decyzje podejmowane w planowaniu przestrzennym, wprowadzając szereg usprawnień umożliwiających szerokie konsultacje społeczne;
  • uchylono przepisy w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
  • wprowadzono nowy akt planowania przestrzennego – zintegrowany plan inwestycyjny (ZPI), jako forma planu miejscowego, który ma zastąpić i zmodyfikować rozwiązania tzw. specustawy mieszkaniowej.
  • zmiany w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy, w celu ukrócenia chaosu przestrzennego;
  • zmiany proceduralne w celu uproszczenia, ujednolicenia i przyspieszenia procesu sporządzania aktów planowania przestrzennego, w tym wprowadzenie trybu uproszczonej procedury planistycznej w określonych przypadkach, dającej możliwość prowadzenia równoczesnych procesów bez powtarzania konsultacji społecznych;
  • wprowadzony zostanie Rejestr Urbanistyczny jako zintegrowany system teleinformatyczny, będący źródłem informacji i danych. Przepisy dotyczące rejestru mają obowiązywać od 2026 roku, aby dać czas urzędom gmin na przygotowanie się do tej zmiany.

Zaktualizuj swoją wiedzę

 

Zakres zmian ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest bardzo szeroki i będzie wymagał czasu na zapoznanie się z przepisami przez wszystkie strony procesu inwestycyjnego. Biorąc to pod uwagę powstaje szereg  przepisów przejściowych, które określają zasady prowadzenia inwestycji w stopniowo zmieniającym się stanie prawnym.

Część regulacji wejdzie w życie już 30 dni od ogłoszenia ustawy. Całość systemu reformy zadziała, po uchwaleniu przez gminę planu ogólnego.

Okres przejściowy warto wykorzystać na zdobycie wiedzy w tym zakresie.

SBM Centrum Szkolenia Ustawicznego proponuje szkolenia i kursy doszkalające poświęcone nowym regulacjom dla specjalistów z branży planowania przestrzennego, dla inwestorów, zarządców nieruchomości, administracji publicznej i wszystkich zainteresowanych.

Zapraszamy na szkolenie dot. Reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego:

 

Więcej informacji: biuro@sbm-szkolenia.pl

 

 

Źródło: www.gov.pl

Chcesz dołączyć do szkolenia lub kursu? A może masz do nas pytania?

Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi konsultanci i szkoleniowcy są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania.

Zobacz Kursy i szkoleniaKontakt z nami

Sprawdź również pozostałe artykuły

Prawa autorskie a projekt budowalny – co warto wiedzieć?

Prawa autorskie a projekt budowalny – co warto wiedzieć?

Prawa autorskie a projekt budowalny – co warto wiedzieć?   Prawa autorskie do projektu budowlanego Nabywanie praw autorskich do projektów budowlanych Czy można nanosić zmiany w projekcie budowlanym? Prawa autorskie projektu budowlanego to zagadnienie, które może...

Rewolucja w KFS – sprawdź, co się zmieni w 2025 roku

Rewolucja w KFS – sprawdź, co się zmieni w 2025 roku

Rewolucja w KFS – sprawdź, co się zmieni w 2025 roku   Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy? Zmiany w KFS w 2025 roku Dofinansowanie szkoleń z KFS Regularne poszerzanie swoich kompetencji odgrywa niezwykle ważną rolę w dynamicznie rozwijającej się branży...

Kobiety w branży budowlanej

Kobiety w branży budowlanej

Kobiety w branży budowlanej   Kobiety w budownictwie Kobiety na budowie Wartości, które wnoszą kobiety do branży budowlanej Elementem postępu społecznego jest walka ze stereotypami oraz edukacja, mające zapewnić równy dostęp do poszczególnych zawodów niezależnie...

Nowe warunki techniczne

Nowe warunki techniczne

Nowe warunki techniczne   Zmiany w przepisach warunków technicznych budynków Nowe warunki techniczne budynków i ich usytuowania Aktualizacja wiedzy o warunkach technicznych od SBM Od 1 sierpnia 2024 roku obowiązują w Polsce przepisy wprowadzone przez nowelizację...