Czy warto mieć uprawnienia budowlane?

 

  1. Uprawnienia budowlane – specjalności
  2. Uprawnienia budowlane – wymagania
  3. Centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane

Uprawnienia budowlane to prawo do sprawowania samodzielnych funkcji w budownictwie. Dzięki nim można rozwinąć swoją ścieżkę zawodową w ramach różnych specjalności. Wiąże się z dużą odpowiedzialnością i podejmowaniem istotnych decyzji. Najczęściej obejmuje projektowanie i sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i technicznych oraz sprawowanie nadzoru autorskiego, kierowanie budową czy wykonywaniem nadzoru inwestorskiego. Chociaż droga do ich uzyskania jest wymagająca, to zdecydowanie opłacalna. Przekonaj się, dlaczego warto mieć uprawnienia budowlane, jak zdobyć wymagane kwalifikacje i gdzie szukać odpowiednich szkoleń.

Uprawnienia budowlane – specjalności

Ustawa o prawie budowlanym mówi, że uprawnienia można zyskać w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, inżynieryjnej (mostowej, drogowej, kolejowej, hydrotechnicznej, wyburzeniowej) oraz instalacyjnej (telekomunikacyjnej, cieplnej, wentylacyjnej, gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej, elektrycznej i elektroenergetycznej). W ramach poszczególnych specjalności można wyodrębnić techniczno-budowlane sektory. By zdobyć w nich uprawnienia budowlane, trzeba odbyć pięcioletnią praktykę w zawodzie i posiadać uprawnienia w zawodzie bez ograniczeń.

Uprawnienia budowlane – wymagania

Jak zdobyć odpowiednie uprawnienia budowlane? Wymagania są jasne – odpowiedni poziom wykształcenia (magister inżynier, inżynier, technik albo mistrz lub posiadany tytuł zawodowy) i odbycie praktyki odpowiedniej długości, która zależy od specjalności i zakresu uprawnień, o które się ubiegasz. W przypadku projektowania niezbędna jest zarówno praktyka przy sporządzaniu projektów, jak i na budowie. Wówczas można złożyć wniosek o dopuszczenie do egzaminu. Musi się w nim znaleźć również dokument potwierdzający posiadanie wykształcenia, potwierdzenie odbycia praktyki zawodowej, dowód uiszczenia opłaty za postępowanie kwalifikacyjne, formularz osobowy, życiorys. Po pozytywnej weryfikacji należy zapłacić drugą ratę – za egzamin. Następnie na każdego kandydata czeka część pisemna, a później także ustna. Uzyskanie odpowiedniej ilości punktów skutkuje nadaniem uprawnień.

Centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane

Centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane to system, który zawiera dane osób posiadających uprawnienia. Po zdaniu egzaminu i wydaniu decyzji o nadaniu uprawnień właściwa okręgowa komisja kwalifikacyjna izby samorządu zawodowego przekazuje do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego dane dotyczące osoby, która je zdobyła. Obecnie wszystko odbywa się drogą elektroniczną, za pomocą  systemu e-CRUB – tam też znajdziesz pełny rejestr uprawnień budowlanych. Dzięki temu każda osoba może wyszukać i zweryfikować specjalistę, a także uzyskać informację o rodzaju posiadanych uprawnień budowlanych i ich zakresie. Dzięki temu pracodawca lub potencjalny klient może zweryfikować poprawność danych. Jak sprawdzić czy ktoś posiada uprawnienia budowlane? Wystarczy wpisać imię i nazwisko w wyszukiwarce e-CRUB.

Jeżeli więc pragniesz zdobyć uprawnienia budowlane, po technikum czy studiach warto przystąpić do dodatkowych szkoleń. To generuje wyższe wynagrodzenie, a także szansę na awans lub możliwość prowadzenia własnej działalności. Sprawowanie samodzielnych funkcji w budownictwie to także wyzwanie i odpowiedzialność za podjęte decyzje. Trzeba również pamiętać o regularnym doszkalaniu się – zmiany w prawie są dynamiczne, dlatego należy je na bieżąco śledzić. Jeżeli posiadasz już uprawnienia skorzystaj z oferty naszych szkoleń dedykowanym inżynierom. Chcesz podejść do egzaminu? Wybierz kurs uprawnienia budowlane i zadbaj o solidne przygotowanie!

Chcesz dołączyć do szkolenia lub kursu? A może masz do nas pytania?

Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi konsultanci i szkoleniowcy są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania.

Zobacz Kursy i szkoleniaKontakt z nami

Sprawdź również pozostałe artykuły

E-learning w SCORM pod LMS

E-learning w SCORM pod LMS

E-learning w SCORM pod LMS   E-learning w SCORM pod LMS Standard SCORM w platformie LMS Wykorzystanie SCORM w e-learningu Systemy e-learningowe wykorzystywane są od wielu lat przez firmy z różnorodnych branż. Początkowo do ich tworzenia używano różnych narzędzi,...

Szkolenia hybrydowe – poznaj ich zalety!

Szkolenia hybrydowe – poznaj ich zalety!

Szkolenia hybrydowe – poznaj ich zalety!   Czym są szkolenia hybrydowe? Organizacja szkoleń hybrydowych Jakie są korzyści ze szkolenia hybrydowego? Kursy hybrydowe to doskonała alternatywa dla klasycznych stacjonarnych szkoleń czy formy online. Pozwalają wygodnie...

E-learning szyty na miarę

E-learning szyty na miarę

E-learning szyty na miarę   Jakie powinny być szkolenia e-learningowe dla firm? Platforma szkoleniowa dla firm – dopracowane materiały, szybki dostęp Szkolenia specjalistyczne dla branży budowlanej i nieruchomości oraz sektora bankowego E-learning jest metodą...