Program Czyste Powietrze 2024 – co się zmieni od kwietnia 2024?

 

  1. Audyt energetyczny w programie „Czyste Powietrze”
  2. Audyt energetyczny – kto może wykonać?
  3. Termomodernizacja budynku na podstawie audytu energetycznego

Program Czyste Powietrze to inicjatywa uruchomiona w 2018 roku. Jego rolą jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Najczęściej obejmuje dofinansowanie do ocieplenia budynku, wymiany okien czy źródła ciepła.

1 kwietnia 2024 roku w programie Czyste Powietrze, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadzi znaczące zmiany, które dotyczą pomp ciepła i kotłów na pellet.

Jeżeli chcesz skorzystać z programu i dokonać kompleksowej termomodernizacji, niezbędny będzie audyt energetyczny domu. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Audyt energetyczny w programie „Czyste Powietrze”

Audyt energetyczny to analiza stanu budynku pod kątem jego zapotrzebowania energetycznego. Ma postać dokumentu, w którym można znaleźć parametry techniczne, ilość zużycia mediów, a także sugestie dotyczące optymalizacji. Audyt energetyczny budynku przeprowadza się przed planowanymi pracami termomodernizacyjnymi. Dzięki niemu można określić, jakie systemy warto zmodernizować, jaki będzie koszt prac, ile uda się zaoszczędzić i jaką inwestycję najlepiej wybrać.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze do pomp ciepła będzie możliwe tylko w przypadku urządzeń wpisanych na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów. Oznacza to, że urządzenie musi przejść odpowiednie testy w laboratoriach krajów UE lub EFTA, a wyniki muszą pokrywać się z danymi karty produktu i etykiety energetycznej sprzętu. Podobnie wygląda sytuacja z kotłami zgazowującymi drewno i na pellet – one również muszą być wpisane na listę ZUM.

Warto wiedzieć, że za audyt do programu Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie do wysokości 1200 zł zwrotu.

Audyt energetyczny - kto może wykonać?

Audyt energetyczny budynku jednorodzinnego powinien spełniać wymogi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Ze względu na stosunkowo nową specjalność, zawód audytora dopiero zyskuje popularność.

Audytorem powinna być osoba z wykształceniem technicznym w zakresie energetyki, inżynierii środowiska lub budownictwa, która ma kompetencje do tworzenia dokumentu. Ze względu na to, że nie wprowadzono jeszcze prawnych regulacji, audytorzy szkolą się na kursach i specjalnych warsztatach.

W SBM CSU również znajdziesz kurs „AUDYT ENERGETYCZNY (TERMOMODERNIZACJA BUDYNKÓW) w świetle obowiązujących i planowanych przepisów”  , czyli  kurs audytora energetycznego, który składa się z części teoretycznej i praktycznej w wygodnej formie e-learningu.

Celem kursu jest nabycie przez uczestników umiejętności samodzielnego opracowania audytu energetycznego budynku mieszkalnego zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W SBM CSU możesz również ustalić indywidualny termin kursu . Wystarczy napisać maila na adres: biuro@sbm-szkolenia.pl , a SBM CSU znajdzie dla Ciebie czas!

Termomodernizacja budynku na podstawie audytu energetycznego

Na podstawie audytu energetycznego można ustalić, jak będzie wyglądała termomodernizacja budynku i ile można dzięki niej zyskać. Dokument pozwala podjąć decyzję dotyczącą rozwiązań technologicznych, a także kosztów, które trzeba ponieść, by uzyskać konkretny efekt.

Warto wiedzieć, że audytor może również doradzić projektantom czy też ocenić wynik inwestycji po dokonaniu termomodernizacji.

Chcesz dołączyć do szkolenia lub kursu? A może masz do nas pytania?

Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi konsultanci i szkoleniowcy są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania.

Zobacz Kursy i szkoleniaKontakt z nami

Sprawdź również pozostałe artykuły

Nowe przepisy ustawy deweloperskiej

Nowe przepisy ustawy deweloperskiej

Nowe przepisy ustawy deweloperskiej   Nowa ustawa deweloperska - od kiedy obowiązuje? Zmiany w ustawie deweloperskiej Nowa ustawa deweloperska szkolenie Ustawa deweloperska w zmienionej formie została uchwalona w maju 2021 roku. W lipcu 2024 kończy się dwuletni...

Zorganizuj szkolenie zamknięte w plenerze

Zorganizuj szkolenie zamknięte w plenerze

Zorganizuj szkolenie zamknięte w plenerze Szkolenia zamknięte dla firm – poznaj zalety Ciekawe szkolenia dla pracowników poza miejscem pracy Szkolenia w plenerze to zawsze dobre rozwiązanie! Prowadzisz firmę budowlaną, jesteś deweloperem, inwestorem, a może zarządzasz...

Wykorzystaj czas wakacyjny na zdobycie wiedzy

Wykorzystaj czas wakacyjny na zdobycie wiedzy

Wykorzystaj czas wakacyjny na zdobycie wiedzy Kursy e-learningowe Kurs przez internet – zalety Dedykowane szkolenia e-learningowe Zbliżające się lato i okres wakacyjny to doskonały czas na zdobywanie nowej wiedzy i poszerzanie swoich kompetencji. Dedykowane szkolenia...

E-learning w SCORM pod LMS

E-learning w SCORM pod LMS

E-learning w SCORM pod LMS   E-learning w SCORM pod LMS Standard SCORM w platformie LMS Wykorzystanie SCORM w e-learningu Systemy e-learningowe wykorzystywane są od wielu lat przez firmy z różnorodnych branż. Początkowo do ich tworzenia używano różnych narzędzi,...

Szkolenia hybrydowe – poznaj ich zalety!

Szkolenia hybrydowe – poznaj ich zalety!

Szkolenia hybrydowe – poznaj ich zalety!   Czym są szkolenia hybrydowe? Organizacja szkoleń hybrydowych Jakie są korzyści ze szkolenia hybrydowego? Kursy hybrydowe to doskonała alternatywa dla klasycznych stacjonarnych szkoleń czy formy online. Pozwalają wygodnie...