Program Czyste Powietrze 2024 – co się zmieni od kwietnia 2024?

 

  1. Audyt energetyczny w programie „Czyste Powietrze”
  2. Audyt energetyczny – kto może wykonać?
  3. Termomodernizacja budynku na podstawie audytu energetycznego

Program Czyste Powietrze to inicjatywa uruchomiona w 2018 roku. Jego rolą jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Najczęściej obejmuje dofinansowanie do ocieplenia budynku, wymiany okien czy źródła ciepła.

1 kwietnia 2024 roku w programie Czyste Powietrze, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadzi znaczące zmiany, które dotyczą pomp ciepła i kotłów na pellet.

Jeżeli chcesz skorzystać z programu i dokonać kompleksowej termomodernizacji, niezbędny będzie audyt energetyczny domu. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Audyt energetyczny w programie „Czyste Powietrze”

Audyt energetyczny to analiza stanu budynku pod kątem jego zapotrzebowania energetycznego. Ma postać dokumentu, w którym można znaleźć parametry techniczne, ilość zużycia mediów, a także sugestie dotyczące optymalizacji. Audyt energetyczny budynku przeprowadza się przed planowanymi pracami termomodernizacyjnymi. Dzięki niemu można określić, jakie systemy warto zmodernizować, jaki będzie koszt prac, ile uda się zaoszczędzić i jaką inwestycję najlepiej wybrać.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze do pomp ciepła będzie możliwe tylko w przypadku urządzeń wpisanych na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów. Oznacza to, że urządzenie musi przejść odpowiednie testy w laboratoriach krajów UE lub EFTA, a wyniki muszą pokrywać się z danymi karty produktu i etykiety energetycznej sprzętu. Podobnie wygląda sytuacja z kotłami zgazowującymi drewno i na pellet – one również muszą być wpisane na listę ZUM.

Warto wiedzieć, że za audyt do programu Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie do wysokości 1200 zł zwrotu.

Audyt energetyczny - kto może wykonać?

Audyt energetyczny budynku jednorodzinnego powinien spełniać wymogi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Ze względu na stosunkowo nową specjalność, zawód audytora dopiero zyskuje popularność.

Audytorem powinna być osoba z wykształceniem technicznym w zakresie energetyki, inżynierii środowiska lub budownictwa, która ma kompetencje do tworzenia dokumentu. Ze względu na to, że nie wprowadzono jeszcze prawnych regulacji, audytorzy szkolą się na kursach i specjalnych warsztatach.

W SBM CSU również znajdziesz kurs „AUDYT ENERGETYCZNY (TERMOMODERNIZACJA BUDYNKÓW) w świetle obowiązujących i planowanych przepisów”  , czyli  kurs audytora energetycznego, który składa się z części teoretycznej i praktycznej w wygodnej formie e-learningu.

Celem kursu jest nabycie przez uczestników umiejętności samodzielnego opracowania audytu energetycznego budynku mieszkalnego zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W SBM CSU możesz również ustalić indywidualny termin kursu . Wystarczy napisać maila na adres: biuro@sbm-szkolenia.pl , a SBM CSU znajdzie dla Ciebie czas!

Termomodernizacja budynku na podstawie audytu energetycznego

Na podstawie audytu energetycznego można ustalić, jak będzie wyglądała termomodernizacja budynku i ile można dzięki niej zyskać. Dokument pozwala podjąć decyzję dotyczącą rozwiązań technologicznych, a także kosztów, które trzeba ponieść, by uzyskać konkretny efekt.

Warto wiedzieć, że audytor może również doradzić projektantom czy też ocenić wynik inwestycji po dokonaniu termomodernizacji.

Chcesz dołączyć do szkolenia lub kursu? A może masz do nas pytania?

Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi konsultanci i szkoleniowcy są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania.

Zobacz Kursy i szkoleniaKontakt z nami

Sprawdź również pozostałe artykuły

Bądź na bieżąco z prawem budowlanym

Bądź na bieżąco z prawem budowlanym

Bądź na bieżąco z prawem budowlanym   Szkolenia z prawa budowlanego – dlaczego warto? Poznaj aktualne prawo budowlane! Dla kogo przewidziane jest szkolenie z prawa budowlanego? Samodzielna nauka wymaga zaangażowania, samodyscypliny i motywacji. Często w ferworze...

Organizacja szkoleń wyjazdowych

Organizacja szkoleń wyjazdowych

Organizacja szkoleń wyjazdowych   Czym są szkolenia wyjazdowe? Dlaczego warto wybrać szkolenie wyjazdowe? Zalety szkoleń wyjazdowych organizowanych przez SBM CSU Szkolenia wyjazdowe to doskonała opcja dla tych, którzy chcą połączyć naukę i poszerzanie kompetencji...

Szkolenia dla pracowników sektora bankowego

Szkolenia dla pracowników sektora bankowego

Szkolenia dla pracowników sektora bankowego    Pracownicy sektora bankowego oraz innych instytucji finansowych nie tylko muszą mieć odpowiednie kwalifikacje, ale także wiedzę, kompetencje i nadążać za zmieniającymi się przepisami. Poszerzanie kompetencji...

Warunki techniczne budynków 2024

Warunki techniczne budynków 2024

Warunki techniczne budynków 2024   Warunki techniczne budynków i ich usytuowanie - nowelizacja rozporządzenia 2024 Jakie zmiany wprowadza nowelizacja? Kiedy zaczną obowiązywać zmiany w warunkach technicznych budynków? 1 kwietnia 2024 r. w życie wejdą przepisy,...

Jak odnieść sukces jako inżynier budownictwa?

Jak odnieść sukces jako inżynier budownictwa?

Jak odnieść sukces jako inżynier budownictwa?   Jak odnieść sukces w branży budowlanej? Rozwijaj swoje umiejętności Aktualizuj swoją wiedzę Branża budowlana to sektor, który zmienia się dosyć dynamicznie. Wiele zależy od kolejnych zmian w ustawach, potrzeb rynku,...

Szkolenia i kursy z SBM CSU

Szkolenia i kursy z SBM CSU

Szkolenia i kursy z SBM CSU   Szkolenia online – wybierz SBM Centrum Szkolenia Ustawicznego Szkolenia stacjonarne – dobrze wykorzystany czas Szkolenia zamknięte dla firm – spersonalizowana oferta Poszerzanie specjalistycznej wiedzy przez fachowców z branży...