Program Czyste Powietrze 2024 – co się zmieni od kwietnia 2024?

 

  1. Audyt energetyczny w programie „Czyste Powietrze”
  2. Audyt energetyczny – kto może wykonać?
  3. Termomodernizacja budynku na podstawie audytu energetycznego

Program Czyste Powietrze to inicjatywa uruchomiona w 2018 roku. Jego rolą jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Najczęściej obejmuje dofinansowanie do ocieplenia budynku, wymiany okien czy źródła ciepła.

1 kwietnia 2024 roku w programie Czyste Powietrze, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadzi znaczące zmiany, które dotyczą pomp ciepła i kotłów na pellet.

Jeżeli chcesz skorzystać z programu i dokonać kompleksowej termomodernizacji, niezbędny będzie audyt energetyczny domu. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Audyt energetyczny w programie „Czyste Powietrze”

Audyt energetyczny to analiza stanu budynku pod kątem jego zapotrzebowania energetycznego. Ma postać dokumentu, w którym można znaleźć parametry techniczne, ilość zużycia mediów, a także sugestie dotyczące optymalizacji. Audyt energetyczny budynku przeprowadza się przed planowanymi pracami termomodernizacyjnymi. Dzięki niemu można określić, jakie systemy warto zmodernizować, jaki będzie koszt prac, ile uda się zaoszczędzić i jaką inwestycję najlepiej wybrać.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze do pomp ciepła będzie możliwe tylko w przypadku urządzeń wpisanych na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów. Oznacza to, że urządzenie musi przejść odpowiednie testy w laboratoriach krajów UE lub EFTA, a wyniki muszą pokrywać się z danymi karty produktu i etykiety energetycznej sprzętu. Podobnie wygląda sytuacja z kotłami zgazowującymi drewno i na pellet – one również muszą być wpisane na listę ZUM.

Warto wiedzieć, że za audyt do programu Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie do wysokości 1200 zł zwrotu.

Audyt energetyczny - kto może wykonać?

Audyt energetyczny budynku jednorodzinnego powinien spełniać wymogi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Ze względu na stosunkowo nową specjalność, zawód audytora dopiero zyskuje popularność.

Audytorem powinna być osoba z wykształceniem technicznym w zakresie energetyki, inżynierii środowiska lub budownictwa, która ma kompetencje do tworzenia dokumentu. Ze względu na to, że nie wprowadzono jeszcze prawnych regulacji, audytorzy szkolą się na kursach i specjalnych warsztatach.

W SBM CSU również znajdziesz kurs „AUDYT ENERGETYCZNY (TERMOMODERNIZACJA BUDYNKÓW) w świetle obowiązujących i planowanych przepisów”  , czyli  kurs audytora energetycznego, który składa się z części teoretycznej i praktycznej w wygodnej formie e-learningu.

Celem kursu jest nabycie przez uczestników umiejętności samodzielnego opracowania audytu energetycznego budynku mieszkalnego zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W SBM CSU możesz również ustalić indywidualny termin kursu . Wystarczy napisać maila na adres: biuro@sbm-szkolenia.pl , a SBM CSU znajdzie dla Ciebie czas!

Termomodernizacja budynku na podstawie audytu energetycznego

Na podstawie audytu energetycznego można ustalić, jak będzie wyglądała termomodernizacja budynku i ile można dzięki niej zyskać. Dokument pozwala podjąć decyzję dotyczącą rozwiązań technologicznych, a także kosztów, które trzeba ponieść, by uzyskać konkretny efekt.

Warto wiedzieć, że audytor może również doradzić projektantom czy też ocenić wynik inwestycji po dokonaniu termomodernizacji.

Chcesz dołączyć do szkolenia lub kursu? A może masz do nas pytania?

Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi konsultanci i szkoleniowcy są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania.

Zobacz Kursy i szkoleniaKontakt z nami

Sprawdź również pozostałe artykuły

Nowa odsłona programu Czyste Powietrze

Nowa odsłona programu Czyste Powietrze

Nowa odsłona programu Czyste Powietrze   Dla kogo jest przeznaczony program Czyste Powietrze? Na co można otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze? Co nowego w programie Czyste Powietrze? Unia Europejska, a także jej poszczególni członkowie podejmują...

E-learning a rozwój kompetencji miękkich

E-learning a rozwój kompetencji miękkich

E-learning a rozwój kompetencji miękkich   Rozwój kompetencji miękkich Znaczenie kompetencji miękkich Szkolenia z umiejętności miękkich O znaczeniu specjalistycznych szkoleń przekonuje się coraz większa liczba przedsiębiorców. Warto pamiętać jednak o tym, że...

ESG – temat przewodni zamkniętych szkoleń wyjazdowych

ESG – temat przewodni zamkniętych szkoleń wyjazdowych

ESG – temat przewodni zamkniętych szkoleń wyjazdowych   Czym jest ESG? Obowiązek raportowania ESG ESG w Polsce ESG to pojęcie dotyczące zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw, ich wpływu na środowisko, przestrzegania praw człowieka, czy wykorzystywanych norm...

Dlaczego warto inwestować w szkolenia z zakresu prawa budowlanego?

Dlaczego warto inwestować w szkolenia z zakresu prawa budowlanego?

Dlaczego warto inwestować w szkolenia z zakresu prawa budowlanego?   Przepisy Prawa budowlanego Jak może zmienić się obowiązujące prawo budowlane? Szkolenia w SBM, czyli prawo budowlane w pigułce Znajomość obowiązujących przepisów Prawa budowlanego jest niezbędna...

Jak uzyskać dofinansowania do szkoleń z SBM?

Jak uzyskać dofinansowania do szkoleń z SBM?

Jak uzyskać dofinansowania do szkoleń z SBM?   Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dofinansowanie? Ścieżka pozyskiwania dofinansowania w SBM Szkolenia od SBM z możliwością dofinansowania Pracodawca może pozyskać dofinansowania na szkolenia dla pracowników z...