Warunki techniczne budynków 2024

 

  1. Warunki techniczne budynków i ich usytuowanie – nowelizacja rozporządzenia 2024
  2. Jakie zmiany wprowadza nowelizacja?
  3. Kiedy zaczną obowiązywać zmiany w warunkach technicznych budynków?

1 kwietnia 2024 r. w życie wejdą przepisy, które zmieniają Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych budynków. Nowelizacja ma ograniczyć negatywne praktyki, które w ostatnich latach pojawiły się na rynku nieruchomości.

Sprawdź, czego dotyczą nadchodzące zmiany, jak się do nich przygotować oraz gdzie szukać odpowiedniego wsparcia merytorycznego i źródła dobrze skondensowanej wiedzy!

Warunki techniczne budynków i ich usytuowanie - nowelizacja rozporządzenia 2024

Warunki techniczne budynków 2024 są odpowiedzią na tak zwaną „patodeweloperkę”, która w ciągu ostatnich lat jest nie tylko sposobem na sprytne ominięcie obowiązujących przepisów, ale także maksymalizacją zysków kosztem bezpieczeństwa ludzi oraz architektury krajobrazu i budynków. Zmiany mają zagwarantować większą prywatność, komfort i ciszę w domu, zaspokoić potrzeby mieszkańców oraz ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Nowe warunki techniczne regulują przede wszystkim zasady budowy budynków wielorodzinnych, a także rozwiązują konkretne problemy.

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja?

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. zmienia przede wszystkim warunki techniczne budynków. Wprowadza:

  • zasady regulujące wielkość powierzchni użytkowej lokali użytkowych – taka praktyka ma zapobiegać sprzedaży miejsc dedykowanych pod usługi inwestorom, którzy przerabiają je na mieszkania, pomimo rozbieżności z obowiązującymi przepisami (tak zwane mikroapartamenty). Najnowsze warunki techniczne gwarantują, że lokal użytkowy nie może mieć powierzchni mniejszej niż 25 m2.
  • zmniejsza zagęszczenie zabudowy w stosunku do sąsiadujących budynków – nadchodzące zmiany przesuwają minimalną odległość od granicy działki. Aktualne warunki techniczne określają, że ściana budynku, na której nie ma okien ani drzwi może znaleźć się maksymalnie 3 m od granicy działki, a ściana z oknami – 4 metry. Nowelizacja zapewnia, że budynki o wysokości ponad 4 kondygnacji naziemnych bezwzględnie muszą znaleźć się 5 metrów od granicy działki, a balkon minimum 3 m. Takie rozwiązanie ma zapewnić mieszkańcom więcej prywatności i ograniczyć zaglądanie sąsiadom przez okna.
  • zasady projektowania budynków produkcyjnych i magazynowych o powierzchni powyżej 1000 m2warunki techniczne dla budynków magazynowych/produkcyjnych mówią o 30 metrach odległości między tego typu nieruchomościami, a lokalami mieszkalnymi.
  • reguluje zasady walki z „betonozą” – place publiczne – rynki oraz ogólnodostępne przestrzenie o powierzchni co najmniej 1000 m2 będą musiały zadbać, by na co najmniej 20% powierzchni znalazł się teren biologicznie czynny.
  • wprowadzenie obowiązku wykonania w nowobudowanych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych pomieszczenia gospodarczego dla rowerów i wózków – miejsce musi mieć minimum 15 m2. Takie wymagania techniczne dla budynków pomogą uniknąć zostawiania sprzętu na klatkach schodowych, co znacząco utrudnia ewakuację, a także codzienne poruszanie się po przestrzeniach wspólnych.
  • Nowe place zabaw – nowelizacja wprowadza obowiązek budowy placów zabaw przy miejscach, w których jest więcej niż 20 mieszkań. Odpowiednio na jedno mieszkanie (od 21 do 50) przypada 1 m2 placu zabaw. Przy budynkach, które mają 51-100 mieszkań, plac musi mieć minimum 50 m2, od 101 do 300 na lokal będzie przypadać pół metra kwadratowego, a powyżej 300 mieszkań, plac zabaw nie może być mniejszy niż 200 m2. Nowe warunki techniczne budynków i ich usytuowanie regulują również kwestie wyposażenia takiego placu zabaw.
  • Odpowiednie wygłuszenie – między dwoma mieszkaniami w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych trzeba będzie zastosować odpowiednią izolację akustyczną,
  • Więcej udogodnień dla osób ze specjalnymi potrzebami w budynkach użyteczności publicznej – powinny powstać pomieszczenia, które pozwalają wygodnie przewijać osoby dorosłe, nakarmić ich czy wykonać inne niezbędne zabiegi. Przepisy regulują nie tylko warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, ale także ilość potrzebnej przestrzeni oraz rodzaj miejsc, które będą musiały wprowadzić przepisy w życie.

Kiedy zaczną obowiązywać zmiany w warunkach technicznych budynków?

Nowelizacja została podpisana 26 października 2023 roku, a wejdzie w życie 1 kwietnia 2024 – jest więc jeszcze chwila, by dokładnie zapoznać się ze zmianami.

Kto powinien dokładnie poznać przepisy?

Przede wszystkim osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie (projektanci, inspektorzy nadzoru inwestorskiego, kierownicy budów, architekci i rzeczoznawcy), deweloperzy, a także inwestorzy i generalni wykonawcy.

Warto skorzystać z oferty naszego szkolenia – w trakcie warsztatów zostaną szczegółowo omówione wszystkie nadchodzące zmiany. Do udziału zachęcamy również osoby będące zarządcami nieruchomości, przygotowujące projekty i przetargi, a także osoby pełniące funkcje w różnych organach administracji samorządowej. Szkolenie z warunków technicznych prowadzi ekspert – wybitny wykładowca, autor publikacji z zakresu prawa budowlanego oraz z zakresu procesu inwestycyjnego.

Postaw na rzetelne źródło wiedzy i skorzystaj z naszej oferty!

Chcesz dołączyć do szkolenia lub kursu? A może masz do nas pytania?

Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi konsultanci i szkoleniowcy są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania.

Zobacz Kursy i szkoleniaKontakt z nami

Sprawdź również pozostałe artykuły

Prawa autorskie a projekt budowalny – co warto wiedzieć?

Prawa autorskie a projekt budowalny – co warto wiedzieć?

Prawa autorskie a projekt budowalny – co warto wiedzieć?   Prawa autorskie do projektu budowlanego Nabywanie praw autorskich do projektów budowlanych Czy można nanosić zmiany w projekcie budowlanym? Prawa autorskie projektu budowlanego to zagadnienie, które może...

Rewolucja w KFS – sprawdź, co się zmieni w 2025 roku

Rewolucja w KFS – sprawdź, co się zmieni w 2025 roku

Rewolucja w KFS – sprawdź, co się zmieni w 2025 roku   Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy? Zmiany w KFS w 2025 roku Dofinansowanie szkoleń z KFS Regularne poszerzanie swoich kompetencji odgrywa niezwykle ważną rolę w dynamicznie rozwijającej się branży...

Kobiety w branży budowlanej

Kobiety w branży budowlanej

Kobiety w branży budowlanej   Kobiety w budownictwie Kobiety na budowie Wartości, które wnoszą kobiety do branży budowlanej Elementem postępu społecznego jest walka ze stereotypami oraz edukacja, mające zapewnić równy dostęp do poszczególnych zawodów niezależnie...

Nowe warunki techniczne

Nowe warunki techniczne

Nowe warunki techniczne   Zmiany w przepisach warunków technicznych budynków Nowe warunki techniczne budynków i ich usytuowania Aktualizacja wiedzy o warunkach technicznych od SBM Od 1 sierpnia 2024 roku obowiązują w Polsce przepisy wprowadzone przez nowelizację...