Ślad węglowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

 

  1. Ślad węglowy – co to jest?
  2. Ślad węglowy – kto musi go podawać?
  3. Obliczanie śladu węglowego
  4. Indywidualny ślad węglowy

Świadomość ekologiczna z roku na rok wzrasta, nie tylko wśród indywidualnych osób, ale także przedsiębiorstw. Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie zmian, które docelowo mają obniżyć ilość produkowanego plastiku, zużycie wody, energii elektrycznej, a także ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. By można porównać ze sobą dane powstało określenie ślad węglowy. Co to jest? Co warto o nim wiedzieć, jak go zmierzyć i jak przyczynić się do jego zmniejszenia?

Ślad węglowy - co to jest?

Mianem śladu węglowego (carbon footprint) określa się całkowitą ilość gazów cieplarnianych emitowanych przez osobę instytucję, pojazd czy nawet wydarzenie. To pojęcie, które najczęściej stosowane jest w ekologii. Za jego pomocą można określić wpływ organizacji czy jednostki na klimat planety. W skład śladu węglowego wchodzą dwutlenek węgla, metan, podtlenek azotu i inne, pochodne gazy szklarniowe. Wartość najczęściej podaje się w tonach ekwiwalentu CO2 (tCO2e). Wszystkie te substancje przyczyniają się do powstawania globalnego ocieplenia, a wartość śladu węglowego pozwala na porównanie wartości emisji gazów na świecie w jednej, spójnej skali. Dzięki temu można wyszczególnić co zostawia największy ślad węglowy – obecnie to produkcja i konsumpcja energii elektrycznej pozyskiwanej z paliw kopalnych. Redukcja śladu węglowego jest możliwa dzięki wdrożeniu energooszczędnych sprzętów, wybieraniu transportu zbiorowego, ograniczeniu zużycia wody, czy wybieraniu ekologicznych produktów. Niektóre firmy lub przewoźnicy wprowadzają takie rozwiązanie, jak „opłata za ślad węglowy” – to forma dobrowolnej składki na rzecz ochrony klimatu, którą można doliczyć, na przykład do ceny biletu.

Ślad węglowy – kto musi go podawać?

Ślad węglowy pozwala ocenić skalę emitowanych do środowiska naturalnego zanieczyszczeń. Określenie poziomu pozwala skutecznie wdrażać działania, które pomagają ograniczyć uwalnianie gazów cieplarnianych do atmosfery. Umożliwia to bycie bardziej eko i wprowadzanie zrównoważonego rozwoju. Im mniejszy ślad węglowy, tym większa możliwość nawiązania współpracy z innymi przedsiębiorcami, również zagranicznymi, co przyczynia się do rozwoju biznesu na skalę międzynarodową. Świadomość ilości emitowanych gazów pozwala zminimalizować negatywny wpływ na środowisko, obniżać koszty prowadzenia działalności (na przykład obniżając zużycie paliwa czy zmniejszając konieczność podróży służbowych). W dłuższej perspektywie bardziej ekologiczne przedsiębiorstwo to także szansa na poprawę wizerunku marki – świadomi konsumenci, którym na sercu leży ekologia stają się coraz większą grupą docelową.

Obliczanie śladu węglowego

Obliczanie śladu węglowego polega na zsumowaniu emisji CO2 w czasie każdego etapu produkcji i podzielenie tej wartości przez ilość powstałych wyrobów. Takie obliczenia można przeprowadzić również dla transportu. Niezbędne jest wykorzystanie odpowiedniej metodologii. W przypadku Polski najczęściej stosuje się Publicly Available Specification 2050 – opiera się na obliczeniu ilości emitowanych gazów cieplarnianych podczas cyklu życia produktów i usług. Obecnie najnowszą normą jest ISO 14067:2013, która określa również, jak raportować i przestawiać wyniki. Oprócz tego powstały metody obliczenia śladu węglowego dopasowane do specyfikacji poszczególnych branż i innych, ważnych uwarunkowań.

Indywidualny ślad węglowy

Istnieje również takie pojęcie, jak indywidualny ślad węglowy, na który składają się Twoje codzienne wybory – między innymi korzystanie z energii odnawialnej, rodzaj transportu, z którego korzystasz na co dzień, czy nawet rodzaju posiłków, które jesz. By dokonać pomiarów trzeba odpowiedzieć na kilka istotnych pytań – ślad węglowy człowieka i jego zbliżoną wartość pomogą obliczyć dostępne kalkulatory.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat śladu węglowego i poznać normy czy wytyczne – zapisz się na nasze szkolenie! W trakcie zajęć ekspert w tej dziedzinie przedstawi zasady obliczania zgodne z międzynarodowymi standardami, przygotuje każdego uczestnika merytorycznie i praktycznie do tworzenia raportów z danymi dla organizacji czy produktu, także pokaże jak wypracować przewagę na rynku poprzez wprowadzenie skutecznych działań zmniejszających emisję gazów cieplarnianych. Sprawdź dostępne terminy!

Chcesz dołączyć do szkolenia lub kursu? A może masz do nas pytania?

Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi konsultanci i szkoleniowcy są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania.

Zobacz Kursy i szkoleniaKontakt z nami

Sprawdź również pozostałe artykuły

E-learning w SCORM pod LMS

E-learning w SCORM pod LMS

E-learning w SCORM pod LMS   E-learning w SCORM pod LMS Standard SCORM w platformie LMS Wykorzystanie SCORM w e-learningu Systemy e-learningowe wykorzystywane są od wielu lat przez firmy z różnorodnych branż. Początkowo do ich tworzenia używano różnych narzędzi,...

Szkolenia hybrydowe – poznaj ich zalety!

Szkolenia hybrydowe – poznaj ich zalety!

Szkolenia hybrydowe – poznaj ich zalety!   Czym są szkolenia hybrydowe? Organizacja szkoleń hybrydowych Jakie są korzyści ze szkolenia hybrydowego? Kursy hybrydowe to doskonała alternatywa dla klasycznych stacjonarnych szkoleń czy formy online. Pozwalają wygodnie...

E-learning szyty na miarę

E-learning szyty na miarę

E-learning szyty na miarę   Jakie powinny być szkolenia e-learningowe dla firm? Platforma szkoleniowa dla firm – dopracowane materiały, szybki dostęp Szkolenia specjalistyczne dla branży budowlanej i nieruchomości oraz sektora bankowego E-learning jest metodą...